PG GEOPRIM
Marcin Bienias
Brzezie 435, 32-014 Brzezie
tel. 667 582 215
e-mail:
geoprim.biuro@gmail.com
Podziału nieruchomości dokonuje się celem wydzielenia nowej działki (lub działek) gruntu celem utworzenia z nich nowych nieruchomości gruntowych (na drodze czynności prawnej np. sprzedaży, darowizny).
Głównym przepisem regulującym sparawy podziałów nieruchomości jest ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami.
Wydzielenie działki może być zrealizowane na dwa sposoby:
1. Jeżeli nieruchomość jest w miejscowy planie zagospodarowania przestrzennego (MPZP)
przeznaczona na cele rolne lub leśnie, albo gdy w przypadku braku MPZP jest używana na takie cele (oznaczenie użytku w ewidencji gruntów i budynków-EGiB), nowe działki gruntu zostaną wykazane w EGiB, po złożeniu przez geodetę dokumentacji do właściwego miejscowo oragnu prowadzącego EGiB. Podział taki jest możliwy tylko i wyłącznie gdy wydzielane są działki gruntu o powierzchni większej od 0,3000ha.
2. Dla pozostałych przypadków, wydzielenia nowych działek gruntu dokonuję się na drodze postępowania administracyjnego prowadzonego przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) zakończonego decyzją, a dokumentacja geodezyjna sporządzana jest w ramach tego postępowania (wszczęcie postępowania na wniosek właściciela). Żeby dokonać podziału, trzeba określić czy nieruchomość, objęta jest MPZP, a jeżeli nie ma MPZP czy leży na terenie dla którego jest obowiązek uchwalenia MPZP (Gdy nie ma uchwalonego MPZP, a nieruchomość leży na terenie objetym obowiązkiem uchwalenia planu, podział nie będzie możliwy do czasu uchwalenia MPZP). Jeżeli nie ma obowiązku sporządzenia MPZP, ale gmina przystąpiła do jego sporządzenia to postępowanie zostanie zawieszone jeżeli wniosek o podział został złożony po upływie 6 miesięcy od dnia podjęcia przez radę gminy uchwały o przystąpieniu do sporządzenia planu, albo po jego wyłożeniu do publicznego wglądu. Zawieszenie następuje do czasu uchwalnia planu nie dłużej jednak niż na 6 miesięcy. Dla terenów nie objętych obowiązkiem sporządzania MPZP, podział jest możliwy na podstawie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu (WZiZT) lub decyzji o ustaleniu lokalizacji celu publicznego. MPZP i decyzja o WZiZT określają parametry jakie mają spełniać nowo wydzielane działki.
W trybie administracyjnym odbywają się równiez podziały nieruchomości położonych na terenach rolnych i leśnych, polegające na wydzieleniu działek gruntu o powierzchni mniejszej niż 0,3000ha (tylko podziały mające na celu regulację granic między sąsiednimi nieruchomościami, albo powiększenie sąsiedniej nieruchomości) lud działek stanowiących niezbędne drogi dojazdowe do nieruchomości nie będących gospodarstwami rolnymi. Możliwe są również, w kilku szczególnych przypadkach podziały nieruchomości niezależne od ustaleń MPZP lub WZiZT.

Nowo wydzielane działki gruntu bez względu na tryb prowadzenia postępowania podziałowego muszą posiadać dostęp do drogi publicznej (bezpośrednio, poprzez działkę drogową lub ustanowienie służebności drogowej)

Jak wynika z powyższych informacji, podział "nierolny" będzie wymagał wielu opinii i decyzji organów administracji i do uzyskania ostatecznej decyzji o podziale nieruchomości upłynie od kilku do kilkunastu miesięcy.

Czynności geodezyjne w trakcie postępowania podziałowego, a także dodatkowych informacji i porad w tym temacie chętnie wykona i udzieli Państwu PG GEOPRIM.

Słowa kluczowe: geodeta, geodezja, geodezja kolejowa, geodezyjna obsługa inwestycji tyczenie, wytyczenie, inwentaryzacja powykonawcza, mapa do celów projektowych, geodeta wieliczka, geodeta kraków, geodeta bochnia, geodeta wiśnicz, geodeta kłaj, podziały nieruchomości, rozgraniczenia, geodeta myślenice, pionowość szybów windowych, pomiary suwnic
© Prawa autorskie: Marcin Bienias PG GEOPRIM